Evde Enerji Tasarrufu

tasarruf2 Evde Enerji Tasarrufu
Kapı ve Pencere Aralıklarını Kapatın
Kapı ve pencere aralıklarından içeri soğuk hava girmesini engellemek atılacak ilk adımlardan biridir. Siz evin içini ısıtmaya çalışırken bu aralıklardan sızan hava, evi soğutarak daha fazla yakıt ve elektrik harcamanıza neden olur. Bu aralıkları kapatmak için yapışkanlı sünger ya da özel macunları yapı marketlerde ve nalburlarda rahatlıkla bulabilirsiniz.
Düşük Tazyikli Duş Başlığı
Bol su ile yıkanmak artık ayıp sayılmaya başlandı desek yeridir. Günümüzde çevre bilinci ile hareket edip kullanmadığınız suyun boşa akmasını önlemek öncelikleriniz arasında olmalı. Düşük tazyikli duş başlıkları sayesinde size gereken kadar su harcamanız kolaylaşır. Üstelik söz konusu olan sadece harcanan su değil. Bu suyun ısınması için harcanan enerjiyi de azaltmış olacaksınız.
Pencereleri Yenilemek
Çift cam hatta artık üçlü cam sistemleri evde enerji tasarrufunun başını çekiyor. Eski tip pencereler cam ne kadar kalın olursa olsun ısı kaçışını önlemekte yetersiz kalıyor.
Camlarını değiştirmek için bütçe ayıramayanlara termal perde sistemleri kullanmaları öneriliyor. Bu perdelerle ısı kaybını % 50 oranında engellemek mümkün. Enerji tasarrufu sağlayan, ısı yalıtımlı perdelerle kışın soğuk havayı, yazın ise sıcak havayı dışarıda tutmak mümkün. Türkiye’de özellikle ısı yalıtımlı stor perdeleri kolayca bulabilirsiniz.
İzolasyon
Piyasada bulunan ve evinize uygun izolasyon malzemeleriyle özellikle soğuk duvarları izole edebilirsiniz. Çatı, dış duvar ve zemin izolasyonu sayesinde % 30′a varan bir oranda enerji tasarrufu sağlanabilir.
tasarruf Evde Enerji Tasarrufu
Ampulleri Değiştirin
Hala değiştirmediyseniz bir an önce evdeki ampulleri, enerji tasarruflu, kompakt flüoresan modellerle değiştirin. Sıradan akkor ampullerin sadece 1/4 oranında elektrik harcayan tasarruflu ampuller neredeyse 10 kat daha uzun ömürlü oluyor. Eylül 2012′de Avrupa Birliği ülkelerinde akkor ampul kullanımının yasaklandığını da hatırlatalım.
Evde Enerji Tasarrufu Reviewed by di EHEC on 21:37 Rating: 5

Hiç yorum yok:

All Rights Reserved by Dekor © 2014 - 2015
Powered By Blogger, Designed by Sweetheme

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Powered by Blogger.